zapis 28

Home

0506 Zápis z pravidelné schůze 10.3. 2006

 

Prezence:

p. Kulíček - předseda

p. Neděla - místopředseda

p. Veselý - zapisovatel

pí Šindelářová - čekatelka

Pro nemoc omluven p. Robert Šindelář

 

Zasedání zahájil předseda referátem o rozhovoru v MF Dnes s frontmanem skupiny KEKS Štěpánem Kojanem. Jedna z otázek byla, zda je znám autor jejich loga - pacičky. Pan Kojan si vzpomněl, že to byl jakýsi Lumír KoLář a že nosil šátek. Na konci odpovědi Lumírovi veřejně děkuje. Našeho místopředsedu tato odpověď doslova zvedla ze židle - nejen že komolí jméno jeho příbuzného, ale navíc Lumír není „jakýsi“! Má zlatého anděla, kdežto p. Kojan nic a je to opilec.

Dne 27.2. 2006 přesně v 10,54 p.č. se místopředseda s panem předsedou míjeli na Barrandovském mostě. Troubili a radostně si mávali. Jak je ten svět malý!

Na přání místopředsedy mimo zápis informace o úřední korespondenci a dětských chorobách, čímž abonenty ochudil o dobré dvě strany zajímavých aktualit.

Pan Neděla píše článek pro Štěpánovský zpravodaj o místním fotbalovém klubu v roce 1941. Našel u babičky na půdě kroniku, kterou sepsal jeho děda - také aktivní sportovec - a nepochybuje, že i širší veřejnost se ráda seznámí se zde zaznamenanými událostmi. Nedokáže však identifikovat všechny tváře z fotografií. Musí tedy navštívit pamětníky - p. Čermáka od hřbitova a p. Šamšu - profesora vedle hospody.

Zapisovatel přednesl referát o nových možnostech odposlechu. To, že je veškerá komunikace monitorována několika různými státními i soukromými systémy zároveň - samozřejmě strojově - není nic nového. Zcela novou a překvapivou informací je (dle předsedy branně bezpečnostního výboru parlamentu), že automaticky není zatím možné šmírovat obrázky a MMS. Pokud si tedy nějaký důvěrný text vyfotíte a odešlete emailem jako obrázek nebo telefonem jako MMS, monitorovací zařízení jej nerozluští (ale je samozřejmě pravděpodobné, že obrázky pouze přesměruje na další oddělení, kde jsou vyhodnoceny jiným způsobem).

Ovšem ještě zajímavější je situace s lokalizací osob pomocí mobilního telefonu. Běžné a všeobecně známé je, že se nechá s přesností na metry určit, kde se právě telefonující osoba nachází, ale pokud nosíte mobilní telefon stále u sebe, není problém přesně zjistit, kde jste se pohybovali zpětně - podle tzv. „buněk“ jednotlivých operátorů, které zaznamenávají čísla, která se v jejich blízkosti vyskytla (ne telefonovala - nýbrž prošla). Toho v hojné míře využívá PČR - když se někde něco semele, vyjedou si od všech operátorů seznam čísel, která se v danou dobu na místě činu pohybovala a prověří je. Pokud se jedná o předplacené karty (Go, Twist apod.), které nejsou na jméno, lze majitele nalézt buď právě podle zpětného výpisu od operátora, kde se hledané číslo pohybuje anebo na vytipované místo vyráží Ford Transit nabitý elektronikou, který dokáže vyřadit z činnosti vysílač (nebo prostě ty sloupy co jsou třeba na Veselce) a veškeré hovory jdou přímo přes něj - nekódované - no a tak dlouho okruh zužují až jej najdou. Pokud má někdo více takových karet, není mu to nic platné, jelikož jsou prověřována všechna čísla, která v okruhu vysílače hovoří. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě identifikace podle emailů - záležitost několika minut - pokud se na internet nepřipojujete pouze z internetové kavárny - samozřejmě pokaždé z jiné, ale v těch jsou zase kamery ... Jinými slovy - pokud se v okolí někoho z vás pohybuje sledovaná osoba nebo vám dokonce volala, tak jedou odposlechy online, včetně vašich emailů a následně jsou odposlouchávány - on line - hovory které vedete s dalšími lidmi - už třeba někde jinde - ti lidé se také „napíchnou“ a to by bylo aby teroristu neodhalili. Od teroristy je jen krůček k odpůrci režimu. Nebo rovnou k čipu na obojku.

K tomu poznamenává místopředseda, že na poslední pracovní poradě v zaměstnání je vedení upozornilo na možnost ověření záznamů o provozu jejich služebních vozidel právě pomocí mobilních telefonů - pokud někdo například vykáže, že usilovně 12 hodin kopal kabel v Brně a podle výpisu z mobilního telefonu se zjistí, že v tu dobu se pohyboval nikoliv v Brně nýbrž nebezpečně blízko restaurace Na Růžku v Benešově, bude volán k zodpovědnosti.

Pan místopředseda výkazy vyplňuje poctivě. Dokonce v případě, že má pochybnost zda vzdálenost mezi městy A a B není jiná než kolik ukázal tachometr služebního vozu, nelení a po skončení směny objede pro kontrolu celou trasu ještě jednou - samozřejmě svým soukromým vozem zn. Opel Astra Classic aby pracovní výkaz byl vyplněn pravdivě. Když je hezké počasí, bere sebou i manželku s dětmi. Cesta tak rychleji uběhne.

Ovšem už se mu několikrát stalo, že měl vzkaz ve hlasové schránce a když si jej poslechl, s překvapením zjistil, že se jedná o část jeho rozhovoru v restauraci, přičemž telefon ležel po celou dobu před ním na stole. Jak se mohl hovor nahrát je záhadou.

Čekatelé Šindelářovi se letního dětského tábora nezúčastní. Potřebují si odpočinout. Ne od předsedy, ale od práce.

Pořídili si již Wi-Fi připojení na internet a jsou spokojeni.

Předseda Wi-Fi zrušil, počká si na nový počítač a Internet Express. Telecom jim slíbil připojení do konce října. Ono také kdo by v takovéhle zimě hloubil jamku pro kabel že?!

Část naší organizace zítra odjíždí na zimní rekreaci. První skupina pod vedením ing. Šamši vyjíždí z Prahy, druhá skupina pod vedením p. Neděly vyjíždí z T.Š. Sraz je v Nové Pace ve 13,00 p.č.

Pan Neděla rozpačitě předsedovi naznačuje, že situace s Internet Express je tak trochu jinak, než je inzerováno v reklamách - platí se sice 399 Kč - to je ale cena bez DPH a hlavně se samozřejmě dále platí za telefon klasický paušál. Takže suma sumárum je cena někde okolo 800 Kč za měsíc + odchozí hovory z pevné linky.

Tato nová informace dle předsedy zcela mění situaci. Asi svůj vztah k Telecomu přehodnotí.

Pan Neděla aby vylepšil kredit svého chlebodárce informuje kolektiv, že během 1 měsíce se rozběhne pilotní provoz IP televize - to znamená po pevné telefonní lince bude k dispozici, kromě obvyklého telefonování a internetu až 30 televizních programů (24 českých) včetně osobní videopůjčovny - tedy programu dle vlastního výběru. Účet přijde později, stejně jako účet za telefon. Cena pilotního provozu je krásných 1 400 Kč/měs. a časem určitě ještě klesne!

Zapisovateli se zdá přehnané platit tolik za kysnu. Předseda to nekomentuje.

Místopředseda zapojoval kabely ve vile Vyvolených. Překvapilo jej, že se jedná o starou tovární halu se špínou a nepořádkem, uvnitř které je ze sádrokartonových kulis postavena Potěmkinova vesnice.

Zajímavý příspěvek přednesl p. Veselý. Právě dočetl knihu - dokument o vyvraždění indiánů v Severní Americe. Poučil se trochu v historii a překvapilo jej zejména, že závěrečná fáze jejich genocidy se odehrála v letech 1850 - 1890 - tedy 100 let před naším narozením, po válce Severu proti Jihu, kdy noví osadníci táhli na západ a v horách se našlo zlato. Domníval se, že patent na hovory o nadřazené rase a bestiální vraždění měl od středověku pouze Hitler. Nikoliv. V roce 1858 vyhlásil kongres Spojených států indiány za podřadné tvory, nehodné zamořovat ovzduší bílému člověku a stanovil vyplácení odměn za každou hlavu zabitého indiána. Takže lovci kůží se mimo sezónu kožešinové zvěře přeorientovali na lovce lebek. Indiánů tehdy ještě bylo k dispozici poměrně hodně (vyzbrojených pouze předovkami po Španělech) a tahat s sebou množství uřezaných hlav bylo nepohodlné, začali tedy řezat jen skalpy - těch se na valník vešlo více. Vinetů se tak skalpovat naučil až od bílých bratrů stejně jako používat mučednické kůly, které zavedli Španělé. Samozřejmě, že se postupem času také indiáni zmohli na nějaké dílčí úspěchy z nichž největší byla porážka Sedmé kavalerie 26.6. 1876 u Little Big Hornu Sedícím Býkem - což si tedy dovolili moc a jelikož na prériích a v horách bylo indiány v té době už těžké pochytat, vyrazila armáda pomstít Sedmou kavalerii do rezervací - tam byli indiáni krotcí a beze zbraní, takže je mohli snadno podřezat, zohavit, rozčtvrtit ... no, zajímavé čtení pokud právě neobědváte (kniha: Mé srdce pohřběte u Wounded Knee).

K tomu poznamenává místopředseda, že to jeho nikterak nepřekvapuje, jelikož pokud pomineme obě světové války tak i v dnešní „moderní“ době se pořádaly pogromy na židy, Vietnam, Jugoslávie ... Lidi jsou dobytek.

I. občerstvení - turecká káva

Příští pravidelná schůze se uskuteční v soboru 1.4. a bude „s“. Posunuta je z důvodu Pražského maratónu, kterého se samozřejmě místopředseda účastní. V dubnu by měl jet na maraton do Anglie - ale to ještě není jisté. Dále plánuje absolvovat 9. září nejtěžší evropský maraton ve Švýcarsku na Jungfrau. Jürgen přijede v květnu.

II. občerstvení - vaječný likér - místopředseda vypil pouze půlku - musí být fit na zítřejší cestu do hor!

Pan Neděla tento týden při ranním joggingu uklouzl ve Zruči na náledí a prvně letos upadl. A to tak nešťastně, že rozbil display na mobilním telefonu Nokia 6210. Dostal místo něj zase obstarožní 3310, která nemá vnitřní paměť a to jej mrzí. Ještě navíc si pádem udělal stínku a ta jej bolí.

Pan Čepelák Ivan doporučuje při stínce nehet provrtat - čímž se uvolní tlak na nehtové lůžko sraženou krví a prst pak tolik nebolí. Vrtačka nemusí být příklepová, stačí vzít samotný vrták do ruky a zavrtět.

Předseda jde na operaci k plastickému chirurgovi - upraví mu přepážku v nose. Nečiní tak přímo kvůli volbám, ale špatně se mu dýchá. Také přestane chrápat. To bude sousto pro bulvár!

Soutěž pivovaru Gambrinus o kopací míče za víčka od lahvového piva pořádanou v restauraci pana Richarda Šindeláře, vyhrál s přehledem p. Šiška Bohuslav. Deset kopacích míčů z výhry již rozdal spolustolovníkům.

Až sleze sníh (jestli letos vůbec sleze) bude provedena nedělní výprava na tábor do Zahájí abychom obhlédli situaci a věděli, jak se vybavit a připravit.

Paní předsedová již ukončila mateřskou dovolenou a řádně se zapojila do pracovního procesu. Na hory nejedou, neboť děti marodí.

 

 

 

 

Poděkování sponzorům:

p. Veselý - I. a II. občerstvení

Zvláštní poděkování p. Petru Barkovi za vzornou obsluhu.